UNBROKEN 2025 starttaa uinnilla!

Unbroken -kilpailu toi ensimmäistä kertaa Suomessa uinnin CrossFit -kilpailujen lajiksi vuonna 2014. Silloin altaassa nähtiin mitä erilaisempia uintityylejä ja hengenpelastukseen värvätyt taistelusukeltajat saivat olla valppaina. Tämän jälkeen uintia on nähty monissa Suomessa järjestetyissä CrossFit -kilpailuissa aina aika ajoin.

Uinti vaatii taitoa ja sen osaaminen harjoitusmetrejä. Niinpä tämä kisojen ensimmäinen laji haluttiinkin paljastaa jo hyvissä ajoin ennen finaaleja, jotta kaikilla on mahdollisuus käydä vielä harjoittelemassa uintitaitoja.

Hyviä uutisia niille, joille uinti ei ole vahvuus: Vaikka uintia nähdäänkin ensimmäisessä lajissa, ei se CrossFit -tyyliin ratkaise koko lajin lopputulosta. Mikä ensimmäinen laji tarkalleen on, se selviää lähempänä kilpailua.


Laji järjestetään sympaattisessa ja kompaktissa Martinlaakson uimahallissa, jonka olemme saaneet käyttöön Vantaan kaupungin sekä Vantaalaisen uintiseura Venders:in avustuksella. Isot kiitokset tästä yhteistyöstä!


Martinlaakson uimahalli sijaitsee reilun kahden kilometrin päässä Vantaan Energia Areenasta. Pieneen uimahalliin ei voida ottaa yleisöä tai valmentajia, vaan urheilijan tulee selviytyä tästä kisan aloitushaasteesta itse.


YHTEISTYÖSSÄ: